یک فلزیاب خوب چه مقدار عمق می تواند بزند؟

آیا کنجاو این موضوع هستید که یک فلزیاب تا چه مقدار عمق می تواند بزند؟

بیشتر فلزیاب ها (حتی اون معمولی ترینشان) میتوانند اهدافشان را در عمق 10 تا 20 سانتی متری تشخیص و پیدا کنند. عمق یک دستگاه فلزیاب میان رده تا 30 تا 45 سانتی متر می باشد و عمق یک فلزیاب حرفه ای هم میتواند تا 20 متر هم برسد.

عمق به عواملی مانند نوع فلزیاب و نوع جسم مدفون در خاک و همچنین سایر عوامل مثل مواد معدنی موجود در خاک دارد.

البته ما در این مقاله به این موضوع می پردازیم که یک فلزیاب تا چه مقدار عمق را می تواند تشخیص دهد. البته در مورد این موضوع اطلاعات گوناگون متنقاض و توضیحات نامشخصی وجود دارد ولی خب ما در اینجا سعی میکنیم به درک واحدی از این موضوع برسیم.

در ابتدا توضیح خواهیم گفت سه عامل اندازه، شکل و جهت چطور بر روی عمق تاثیر گذار هستند و همچنین انواع مختلف دستگاه های فلزیاب را مورد بررسی قرار خواهیم داد. همچنین موضوعاتی مانند فرکانس ها و کویل و لوپ های جستجو را شرح خواهیم داد و در نهایت در مورد تاثیر مواد معدنی زمین بر روی عمق صحبت خواهیم کرد.

شی فلزی هدف شما

خب فلزیاب ها همانطور که از اسم آن نیز مشخص است دستگاهی است که می تواند اجسام فلزی را تشخیص دهد. اگر دنبال اجسام غیر فلزی مانند الماس یا چوب هستید باید بگم هیچ شانسی برای آن ندارید. فلزیاب فقط یک چیز را به عنوان هدف میشناسد و آن شی فلزی است.

این اهداف می توانند یک حلقه انگشتر کوچک یا یه دسته کلید یا اهداف بزرگ تر مانند گنج ها و دفینه های فلزی دفن شده باشند. البته چیزهای بی ارزش مانند میخ، درب فلزی نوشابه، فویل فلزی و حتی جای رانی هم میتواند توسط فلزیاب شناسایی شوند چون آن ها نیز از جنس فلز هستند.

هرچه بیشتر درمورد اهداف خود بدانید امکان بیشتری برای یافتن آن ها خواهید داشت. ترکیب فلزی هدف، اندازه، شکل و جهت آن بر میزان عمق یک فلزیاب اثر گذار است.

عمق فلزیاب اندازه هدف
عمق فلزیاب اندازه هدف

یک فلزیاب اهداف بزرگ را در در عمق بیشتری تشخیص می دهد و بالعکس این موضوع برای اهداف کوچک تر صادق است. اهداف بزرگ تر دارای مساحت سطح بیشتری نسبت به اهداف کوچک تر هستند و همین عامل ایجاد اختلال بیشتر در میدان الکترومغناطیسی تولیدی دستگاه فلزیاب شده و در نتیجه شناسایی فلز می شود.

عمق فلزیاب شکل هدف
عمق فلزیاب شکل هدف

شکل هدف روی تشخیص راحت تر توسط دستگاه فلزیاب موثر است. فلزیاب ها اجسام مسطح دایره ای مانند سکه ها، حلقه های انگشتری و یا مستطیلی مانند جعبه ها و سینی ها را به دلیل سطحشان بهتر تشخیص می دهند. تشخیص اجسام باریک و نازک مانند میخ یا سیم در عمق بیشتر خاک مقداری دشوارتر است.

عمق فلزیاب نوع هدف
عمق فلزیاب نوع هدف

نوع و جنس فلزی که به دنبال آن هستید بر میزان عمق جستجو تاثیر گذار است. شما می توانید فلزاتی که رسانایی (الکتریسیته) بالایی دارند (مانند نقره) را در عمق بالاتری نسبت به فلزاتی با رسانایی کمتر مانند طلا،آلومینیوم، سرب یا فولاد ضد زنگ پیدا کنید.

عمق فلزیاب جهت هدف
عمق فلزیاب جهت هدف

هدفی که در حالت صاف (افقی) قرار دارد، راحت تر از یک هدف عمودی شناسایی می شود. دلیل این امر این است که اجسام مسطح افقی دارای سطح بیشتری برای ایجاد اختلال در میدان الکترومغناطیسی EM از ارسال های فلزیاب وجود دارد. یک هدف عمودی سطح کمتری را برای کار فراهم می کند و بنابراین تشخیص آن دشوارتر است.

اینجا یک سوالی پیش می آید که چه چیزی باعث تفاوت کارایی فلزیاب‌ها از یک دیگر می شود؟ 

در پاسخ باید گفت، سه چیز:

فرکانس کاری که در آن کار می کنند، نرم افزاری که در حال اجرا هستند و اندازه و شکل کویل جستجوگر فلزیاب.

فرکانس ها در فلزیاب: فرکانس کاری چیست؟

اولین تفاوت بین فلزیاب ها فرکانس کاری آنهاست. اما فرکانس کاری در فلزیاب به چه معنا است؟

فرکانس کاری یک فلزیاب تعداد امواج الکترومغناطیسی (EM) نافذ به زمین است که می تواند در هر ثانیه ارسال کند. ما این فرکانس ها را بر حسب کیلوهرتز (کیلوهرتز) اندازه می گیریم. به عنوان مثال، یک فرکانس ۷ کیلوهرتز، می‌تواند ۷۰۰۰ امواج EM را در ثانیه ارسال کند. از طرف دیگر فرکانس 40 کیلوهرتز می تواند 40000 موج در ثانیه ارسال کند.

بیشتر فلزیاب ها در فرکانس بین ۷ کیلوهرتز تا ۲۵ کیلوهرتز کار می کنند. 

دو نوع عمده از فناوری های فرکانس وجود دارد: تک فرکانس و چند فرکانس.

فلزیاب های تک فرکانس

اکثر فلزیاب های سطح ورودی دنیای فلزیاب از یک فناوری تک فرکانس به نام VLF استفاده می کنند. VLF مخفف Very Low Frequency است. به طور مداوم یک موج EM تک فرکانس را به زمین ارسال می کند.

فرکانس های پایین (زیر 8 کیلوهرتز) برای اهداف عمیق، بزرگ یا بسیار رسانا مانند نقره و مس مناسب هستند. فرکانس های بالا (حدود 40 کیلوهرتز) به قطعات کوچک طلا و سایر فلزات کمتر رسانا حساس هستند. اما، آنها نسبت به فلزات رسانای بالا که فرکانس های پایین تر می توانند به راحتی آنها را شناسایی کنند، واکنشی نشان نمی دهند.

برخی از فرکانس‌های پایین مستعد تداخل الکترونیک و خطوط برق هستند. همانطور که قبلا ذکر کردیم، این تداخل الکترومغناطیسی یا EMI است.

فلزیاب های چند فرکانس

فلزیاب های سطح بالاتر و حرفه ای از یک سیستم انتقال چند فرکانس استفاده می کنند. فناوری چند فرکانس چندین فرکانس را در سراسر طیف به طور همزمان ارسال می کند. این امر باعث می شود فلزیاب به طور همزمان به اهداف کوچک و بزرگ یا عمیق حساس شود.

Garrett’s Multi-Flex یک سیستم پردازش سیگنال و انتقال چند فرکانس است که در آشکارساز ACE Apex آن استفاده می شود. از محدوده فرکانسی بین 5 کیلوهرتز تا 20 کیلوهرتز استفاده می کند.

سیستم انتقال و پردازش Multi-IQ Minelab به طور گسترده ای به عنوان بهترین عملکرد در صنعت فلزیاب در نظر گرفته می شود.فناوری Multi-IQ در محدوده فرکانسی 5 کیلوهرتز تا 40 کیلوهرتز کار می کند. این موضوع به نحوه پردازش سیگنال های دریافتی توسط نرم افزار فلزیاب متفاوت است.

نرم افزار فلزیاب و ویژگی آن

علاوه بر فرکانس، ویژگی های نرم افزاری وجود دارد که بر میزان عمق تشخیص فلزیاب تأثیر می گذارد.

تعادل یا بالانس زمین یک ویژگی است که در بسیاری از فلزیاب ها وجود دارد. بالانس زمین در فلزیاب برای به حداقل رساندن تداخل مواد معدنی در زمین کار می کند. ما بعداً در این مقاله به طور عمیق به کانی‌سازی زمین خواهیم پرداخت، اما اجازه دهید به طور خلاصه به آن بپردازیم.

مواد . ذرات کانی زمین می تواند سیگنال های نادرستی تولید کنند. این زمانی است که یک فلزیاب بوق می زند که انگار هدفی در زمین است، اما فقط ذرات آهن یا نمک را در خاک تشخیص می دهد.

برای کاهش این موضوع، ویژگی Ground Balancing (بالانس زمین)سیگنال های دریافتی از مواد معدنی موجود در زمین را قطع می کند (به مانند صافی عمل می کند) و تنها سیگنال هایی را از اهداف واقعی (فلزات) باقی می گذارد.

آیا ویژگی بالانس زمین بر میزان عمق فلزیاب اثر می گذارد؟

اثرات ذرات کانی زمین می تواند اهداف کوچک زیر سطح را بپوشاند و به اصطلاح فلزات مهم را از دید فلزیاب پنهان کند. با استفاده از متعادل کننده (بالانس) زمین، می توانید جواهرات یا سکه های پنهان شده در خاک های بسیار معدنی را تشخیص دهید.

تبعیض یا تفکیک به توانایی دستگاه فلزیاب در تشخیص دقیق نوع اجسام فلزی اشاره دارد. این موضوع بر اساس هدایت الکتریکی و/یا خواص مغناطیسی آنها است.

برخی از فلزات، مانند نقره، دارای رسانای الکتریسیته بالایی هستند. اینها را می توان بر اساس ویژگی مقدار رساناییشان از فلزات کمتر رسانا مانند طلا یا فولاد جدا کرد. سایر فلزات، مانند آهن، مغناطیسی هستند و از این طریق می توان آنها را شناسایی کرد.

آیا ویژگی تفکیک فلزات بر میزان عمق تأثیر می گذارد؟

هنگامی که در مورد اهداف ناخواسته و بی ارزش مانند میخ یا پیچ تفکیک قائل می شوید، می توانید اهداف عمیق تری مانند سکه ها که در زیر اهداف بی ارزش پنهان شده اند را شناسایی کنید.

کویل های جستجو

یک کویل جست و جو در قسمت انتهای دسته شفت یک دستگاه فلزیاب قرار دارد. همانطور که از نامش پیداست، از دو مجموعه سیم پیچی تشکیل شده است. یک مجموعه، سیم پیچ انتقال، یک میدان الکترومغناطیسی (EM) تولید می کند. مجموعه دیگر، Receive Coil، اختلالات را در آن میدان تشخیص می دهد و باعث یافتن اهداف مدفون در خاک می شود.

همانطور که گفتیم این اختلالات نشان می دهد که ممکن است یک جسم فلزی در زمین باشد. اندازه ها، شکل ها و پیکربندی های زیادی برای کویل های جستجو وجود دارد. هر کدام برای اهداف، مناطق جستجو و سطوح مختلف ذرات کانی طراحی شده اند.

جستجو در اندازه های سیم پیچ

اندازه کویل جستجو تعیین می کند که یک فلزیاب چقدر منطقه را می تواند پوشش دهد. هنگامی که کویل را به اصطلاح روی زمین جارو می کنید، یک کویل جستجوی سایز متوسط ​​می تواند 2 تا 3 دقیقه (0.61 تا 0.91 متر) را در هر 3 تا 4 ثانیه پوشش دهد. 

یک کویل جستجو چقدر عمق را می تواند تشخیص دهد؟

به عنوان یک قاعده کلی، عمق تشخیص یک کویل جستجو برابر با قطر آن است.

هرچه لوپ و کویل فلزیاب بزرگتر باشد، می تواند هدف را در عمق بالاتری تشخیص دهد. اما نقطه ای وجود دارد که در آن میدان الکترومغناطیسی EM تولید شده آنقدر بزرگ است که فلزیاب اشیاء کوچک را تشخیص نمی دهد. برای سکه ها و حلقه ها، این مقدار یک کویل جستجو با قطر بیش از 14-15 اینچ (35 – 38 سانتی متر) نیاز است.

کویل‌های جستجوی کوچک  4 تا 7 اینچ (10 تا 18 سانتی‌متر) هستند و می‌توانند تقریباً به اندازه کویل های استاندارد 9 تا 10 اینچ (22 تا 25 سانتی‌متر) عمق را تشخیص دهند. همانطور که در بخش قبلی اشاره کردیم، عمق آن بین 6 تا 8 اینچ (15 تا 20 سانتی متر) است.

این کویل های کوچک در “مناطق زباله” مانند مکان های مسکونی و پارک های پر از زباله ذرات فلزی مفید هستند. آنها میدان های EM متمرکز ایجاد می کنند و برای مکان یابی اجسام کوچک مانند گوشواره یا قطعات طلا بهترین هستند.

کویل های کوچک کمتر در معرض تداخل الکترومغناطیسی (EMI) از خطوط برق، تلفن های همراه، مایکروویوها و سایر وسایل الکترونیکی هستند.

کویل های جستجوی متوسط ​​در اکثر فلزیاب ها استاندارد هستند. قطر آنها 9 – 10 اینچ (22 – 25 سانتی متر) است و یک فیلد جستجو با عرض و عمق حدود 8 اینچ (20 سانتی متر) ایجاد می کند.

کویل های جستجوی متوسط ​​در حوزه های مختلف جستجو به خوبی کار می کنند. آنها برای اهداف معمولی مانند سکه، حلقه و سایر جواهرات مناسب هستند.

کویل های جستجوی بزرگ دارای قطرهای 10 – 15 اینچ (25 – 38 سانتی متر) هستند و بیشترین عمق تشخیص و منطقه پوشش را ارائه می دهند.

آنها برای شکار یا کاوش در مناطق دورافتاده ایده آل هستند. ولی اما و اگرهایی وجود دارد. مهمتر از همه، آنها شناسایی اهداف کوچک را به یک چالش تبدیل می کنند. 

میدان الکترومغناطیس EM بزرگی که این لوپ و کویل ها تولید می‌کنند می‌تواند فلزیاب را نسبت به گوشواره‌ها، تکه‌های کوچک طلا و جواهرات باریک کور کند.

شکل های کویل در عملکرد جستجو

کویل های جستجوی فلزیاب به دو شکل اصلی وجود دارند:

دایره و بیضی.

کویل های جستجوی دایره ای رایج ترین شکل هستند.

آنها تعادلی از ثبات، منطقه پوشش و دقت را در انواع مختلف خاک فراهم می کنند. کویل های دایره ای می توانند کمی عمیق تر از کویل های بیضوی اهداف را تشخیص دهند.

کویل های جستجوی بیضوی باریک هستند و مانور دادن آنها در فضاهای کوچک آسان تر است.

جستجوی پیکربندی کویل

رایج ترین انواع کویل های جستجو؛ کویل های متحدالمرکز، کویل های دوگانه و کویل های تک حلقه هستند.

کویل های متحدالمرکز شامل یک سیم پیچ بیرونی بزرگتر است که یک میدان الکترومغناطیسی (سیم پیچ انتقال) ایجاد می کند و یک سیم پیچ داخلی کوچکتر که سیگنال ها را دریافت می کند (سیم پیچ دریافت).

این کویل ها با هم با یک فیلد جستجوی مخروطی شکل به زمین نفوذ می کنند. کویل های جستجوی متحدالمرکز دقیق ترین هستند، اما نسبت به EMI و مواد معدنی در زمین حساس تر هستند.

کویل های Double-D دارای سیم‌پیچ‌های ارسال و دریافت هستند که به شکل «D» روی هم قرار گرفته‌اند.

این پیکربندی ثبات سیگنال را فراهم می کند، تداخل ناشی از EMI و کانی سازی زمین را کاهش می دهد و توانایی تشخیص در اعماق بیشتر از کویل های متحدالمرکز را دارد.

کویل های Double-D دو میدان جستجو را برای جبران کانی سازی زمین ایجاد می کنند. اولی یک میدان تشخیص مثبت باریک و عمیق است. دومی یک میدان تشخیص منفی گسترده است که برای خنثی کردن بیشتر تداخل زمین کار می کند.

کویل های Monoloop شبیه به کویل های جستجوی متحدالمرکز هستند. به جای سیم پیچ های متعدد، آنها یک سیم پیچ دارند که هم سیگنال ها را ارسال و هم دریافت می کند. این پیکربندی عمیق تر از بیشتر کویل های متحدالمرکز به زمین نفوذ می کند.

فلزیاب های تخصصی

به غیر از فلزیاب های استاندارد، انواع دیگری از فلزیاب های تخصصی برای مصارف صنعتی و حرفه ای وجود دارد.

مکان یاب مغناطیسی

magnetic locator rental
GA-92xtd Schonstedt یک مکان یاب مغناطیسی همه کاره و قابل حمل است.

مکان یاب مغناطیسی نوعی فلزیاب است که فقط آهن و فولاد را تشخیص می دهد. آنها برای یافتن لوله های چدنی، درپوش های شیر آب، درب مخزن فلزی و سایر چیزهای آهنی مدفون استفاده می شوند.

مکان یاب مغناطیسی چقدر عمق می تواند تشخیص دهد؟

مکان یاب های مغناطیسی بسته به اندازه جسم می توانند اجسام آهنی را در عمق 4 اینچ (10 سانتی متر) تا 16 اینچ (4.8 متر) شناسایی کنند.

fisher gemini 3 two box detector
فلزیاب دو جعبه فیشر جمینی-3

فلزیاب های دو باکس (جعبه)

برخلاف یک فلزیاب با یک کویل جستجو، در فلزیاب های دو جعبه ای از یک جفت کویل جستجوی مستطیلی استفاده می شود. این مدل می‌تواند اهداف بزرگ و عمیقی مانند محفظه های پنهان و آثار را شناسایی کند. تنها مشکل این دست فلزیاب های این است آنها قادر به تشخیص اجسام کوچکتر از 3 اینچ (7.5 سانتی متر) نیستند.

فلزیاب دو باکسی چقدر عمق می تواند تشخیص دهد؟

فلزیاب های دو جعبه ای می توانند به عمق 20 ʹ (6.1 متر) بروند. این بستگی به اندازه هدف جستجو و مواد معدنی در خاک دارد.

اسکنر زمینی سه بعدی

okm exp 6000 3d ground scanner
اسکنر زمینی سه بعدی OKM eXp 6000.

اسکنر زمینی سه بعدی نوع خاصی از فلزیاب جستجوگر عمیق است که می‌تواند تونل‌های مدفون، مصنوعات فلزی، گنج‌ها و ناهنجاری‌های زیرسطحی را پیدا کند.

باستان شناسان توسط این دستگاه ها سکونتگاه های تاریخی، خرابه ها و میدان های جنگ را بدون ایجاد مزاحمت در زمین بررسی می کنند. کاوشگران طلا از این اسکنرها برای جستجوی میزان ذخایر معدنی قبل از حفاری استفاده می کنند. شکارچیان گنج به دنبال طلا، نقره، برنز و دیگر مصنوعات فلزی می گردند. و افراد دیگر از آنها برای یافتن تونل ها، پایه ها و اتاقک های پنهان استفاده می کنند.

فلزیاب اسکنر زمینی سه بعدی چه مقدار عمق می تواند تشخیص دهد؟

یک فلزیاب اسکنر زمینی سه بعدی مانند OKM eXP 6000 می تواند اشیاء را تا عمق 65 ʹ (20 متر) زیر سطح تشخیص دهد.

radio frequency locator
مکان یاب فرکانس رادیویی

مکان یاب فرکانس رادیویی

مکان یاب فرکانس رادیویی ابزاری است که برای مکان یابی لوله های پلاستیکی مدفون استفاده می شود. مانند آنهایی که برای آبیاری یا لوله کشی هستند. یک فرستنده رادیویی مستقل به نام sonde به انتهای یک نوار متصل شده و به لوله وارد می شود. sonde فرکانس خاصی را که مکان یاب دریافت می کند ارسال می کند و به لوله اجازه ردیابی می دهد.

مکان یاب فرکانس رادیویی چقدر عمق می تواند تشخیص دهد؟

بسته به نوع sonde مورد استفاده، یک مکان یاب فرکانس رادیویی می تواند صدایی را تا عمق 9ʹ (2.75 متر) زیر سطح تشخیص دهد.

کانی سازی زمین

ذرات کانی فلزیاب
ذرات کانی فلزیاب

بیایید با خاک شروع کنیم. خاک از ماسه، مواد حیوانی و گیاهی و مواد معدنی کمیاب مانند روی، منیزیم و آهن تشکیل شده است. سطوح بالای این مواد معدنی در خاک به عنوان کانی سازی زمین شناخته می شود.

خاک هایی با سطوح بالای کانی سازی با میدان الکترومغناطیس EM ایجاد شده توسط فلزیاب تداخل می کنند. این تداخل بر میزان عمق شما تأثیر می گذارد.

با افزایش سطح کانی سازی، عمقی که در آن می توانید یک جسم فلزی را تشخیص دهید کاهش می یابد. فلزیاب‌هایی که ویژگی بالانس زمین و تفکیک پذیری را ندارند، در مناطق با ذرات معدنی‌ بالا، کاربرد کمی دارند.

زمین معدنی احتمال سیگنال های نادرست را افزایش می دهد. این زمانی است که یک فلزیاب بوق می زند که گویی یک جسم فلزی آنجاست، اما فقط مواد معدنی موجود در خاک را می گیرد و باعث اشتباه در اپراتوری دستگاه می شود.

چه چیزی باعث کانی سازی زمین می شود؟

کانی سازی زمین یک فرآیند طبیعی است. خاک های جدید، مانند خاک هایی که در پارک ها و باغ ها یافت می شوند، سطح مواد معدنی پایینی دارند. با گذشت زمان، بارندگی باعث می شود آهن و سایر ذرات معدنی در عمق خاک به سطح مهاجرت کنند. اینها انباشته می شوند و سطوح بالاتری از کانی سازی زمین را ایجاد می کنند.

زمینی که من در آن زندگی می کنم چقدر معدنی است؟

ترکیب خاک از مکانی به مکان دیگر بسیار متفاوت است. اما می توانید سطوح کانی سازی زمین را در جایی که زندگی می کنید با مشاهده رنگ خاک تخمین بزنید. از ارغوانی مایل به قرمز تا قهوه ای مایل به قرمز، زمین غنی از آهن در سراسر جهان یافت می شود.

مرور کوتاه مطالب

بیشتر فلزیاب ها می توانند به طور متوسط ​​به عمق 6-8 اینچ (15 تا 20 سانتی متر) برسند. برخی از فلزیاب های تخصصی و حرفه ای می توانند تا عمق 65 ʹ (20 متر) بروند. اما عمق خاصی که می توانید به آن برسید به عوامل دیگری مانند موارد زیر بستگی دارد.

  • فرکانسی که فلزیاب شما در آن کار می کند.
  • ویژگی هایی مانند تفکیک و بالانس زمین.
  • اندازه، شکل، و پیکربندی کویل فلزیاب شما.
  • اندازه هدف، شکل، جهت و نوع ترکیب فلزی.
  • میزان سطوح کانی سازی در خاک شما
طلایاب گنج یاب فلز یاب